8 tipů pro fotografování na obtížných místech

Nebudu chodit kolem horké kaše: nerad fotím v ateliéru. Ano, existují situace, kdy to dává smysl. Ateliér nabízí kreativní pohodlí, které mnoho míst nemá. Myslím si ale, že fotografování v exteriéru přidává do snímku zajímavý prvek a že na skvělém místě lze snadno pořídit ne dobrou, ale skvělou fotku. 

Jak již bylo řečeno, existují opravdu úžasná místa, jejichž dosažení je však náročné. To by vás ale nemělo od focení odradit. Pokud budete dobře připravení a budete vědět, do čeho jdete, není pak důvod, proč nemůžete mít fantastické fotky z exotického místa.

1. Průzkum

Pokud to půjde, pokuste se před focením fyzicky prozkoumat místo. Pokud nemůžete, pomůže Google – Maps / Earth a vyhledávání obrázků vám poskytnou představu o tom, kam jdete a co tam najdete. (Sledujte tyhle stránky i nadále, protože brzy vyjde podrobný článek o umění průzkumu lokací.)

2. Vezměte si s sebou, co potřebujete

Pokud místo vyžaduje, abyste se vydali na čtyřkilometrový pěší výlet na horu, pravděpodobně si s sebou nebudete chtít sbalit celý váš ateliér. Pokud si berete osvětlovací vybavení, snažte se vzít pouze to, o čem si myslíte, že budete potřebovat. Zredukování vaší výbavy vám usnadní život. Vaše záda (nebo vaši asistenti) vám poděkují. Při takovém focení venku se snažím nebrat za každou cenu tradiční deštníky. Jako kdyby to matka příroda věděla, vždy když budete chtít použít deštník, vždycky vám sešle vítr. Beauty dishe, softboxy a malé až středně velké octaboxy jsou většinou vhodné a dostačující (na zatížení použijte kameny co najdete pár metrů od místa focení).

Moje sada osvětlení pro exteriéry obvykle obsahuje 2 baterie, 1 záblesk, robustní stativ a beauty dish nebo malý octabox. Toto je výbava, kterou mohu dát do sportovní tašky, což usnadňuje přenášení na místo i z něj. 

3. Sledujte počasí

Tohle zní jako naprosto jasná věc, ale byli byste překvapeni, co všechno počasí dokáže. Podle bouřek na některých místech si můžete seřizovat hodinky. Na jiných místech se zase může počasí změnit během několika hodin – z tepla a sluníčka na zimu a vydatný déšť.

4. Vezměte si s sebou vodu a občerstvení

To zní jako další naprosto jasná věc, ale poslední věc, kterou chcete, je být dehydrovaný uprostřed ničeho. Rád se tak zastavím v samoobsluze a koupím s sebou vodu a müsli tyčinky, které mohou přijít vhod celému týmu. Je to příjemný a levný způsob, jak zabodovat u svých modelů/stylistů/vizážistů. Budou si o vás myslet, že jste velmi pozorní a budou s vámi chtít i nadále spolupracovat.

5. Připomíná to kempování

Vždy s sebou nosím malou LED svítilnu a víceúčelový a/nebo kapesní nožík. Úplně jako kdybych jel kempovat. Baterka může pomoci za tmy, kdy se připozdívá a nikdo nechce zakopnout o kmen při cestě zpátky po skončení focení. V autě si také nechávám malou lékárničku (což je vlastně povinnost, ale i všeobecně dobrá věc). 

6. Sluneční brýle

Jste fotograf. Vaše oči jsou důležité. Koukat se do slunce skrze objektiv fotoaparátu bolí. A ano, můžete si spálit oči. Věřte mi. Udělejte pro sebe laskavost a noste s sebou sluneční brýle.

7. Buďte opatrní

Při fotografování v exteriérech jsem se setkal s nejrůznějšími divnými věcmi. Šílenými tuláky. Divokými zvířaty. Závadnými starými budovami. Zrádnými cestami. Dokonce i nechutnými čumily obtěžující modelky. Znám několik fotografů, kteří si na fotografování v exteriérech s sebou berou zbraň. To nutně nedoporučuji, protože to nemusí (ale i může) být zcela legální (nebo jakkoliv bezpečné), ale co doporučuji, tak udělat cokoliv, abyste zůstali v bezpečí. Neriskujte to. Pokud vás někdo obtěžuje, najděte si nové místo. Nestojí to za to, aby vás někdo okradl nebo něco horšího. Pokud narazíte na divoké zvíře, použijte zdravý rozum. Nechcete být ten fotograf, kterého napadla čupakabra (ačkoliv pokud tohle stvoření uvidíte, ujistěte se, že máte ze setkání s ním dobrou fotku). Řekněte lidem kteří na focení nejedou, kam jdete a kdy máte v plánu se vrátit. 

8. Nenápadnost pomáhá

Ne všechna místa v exteriéru jsou vhodná pro focení. Neobhajuji tu neoprávněná vniknutí, ale pokud chcete fotit v budově nebo na pozemcích, kde pro vás nebudou mít připraven uvítací výbor, musíte být rychlí a nenápadní. Nejjednodušší způsob, jak být vyhozen z místa, je přilákání velké pozornosti. Nebuďte tam déle, než musíte. A pokud je to možné, dělejte věci v souladu se zákonem. Nicméně pokud jste ochotni takovou příležitost využít, někdy je jednoduší požádat o odpuštění než o povolení. Jen buďte zdvořilí a uctiví, pokud někdo měl pochybnosti o tom, co děláte.

A co je nejdůležitější, bavte se. Focení v exteriérech je úžasné. Můžete prozkoumat některá opravu skvělá místa a vytvořit si skvělé vzpomínky. Taky si po cestě pořiďte si pár pěkných záběrů vašeho dobrodružství.