Zaostřujte jako profesionál

V rubrice „Tipy a triky“ už jsme probrali některé základní techniky. Nyní se podíváme na ostření fotek.

Dostat z vašeho softwaru na úpravu fotografií maximum trvá dlouho, když chcete fungovat jako profesionál. Je jasné, že čím více ostření na obrázky aplikujete, tím ostřeji budou vypadat. Jenže to nesmíte přehnat, jinak budou fotky vypadat podivně. Jedním z nejčastějších omylů je používání přiostření tam, kde to není potřeba. Pokud fotíte do formátu JPEG, je možné, že vám obrázky zaostří přímo fotoaparát a proto nebude přídavné zaostření nutné.

Jak správně zaostřit

Upravování obrázků

Některé fotoaparáty ale obrázek automaticky nezaostří, proto musíte fotku přiostřit při počítačovém zpracování. Někdo dokonce automatické ostření vypíná, fotí v kvalitě raw a upravuje si ho sám. Pak totiž fotka získá lepší nádech a barvu. Nejlepším programem na upravování fotografií ve formátu raw, je Adobe Camera Raw, který se automaticky spustí, když chcete otevřít soubor .raw v programu Photoshop, nebo Photoshop Elements.

Nastavení zaostření najdete také pod položkou Detaily, ale než začnete pracovat na úpravách, podívejte se na fotografii v náhledu při velikosti 100%. Nastavení ostření je podobné jako v USM, můžete volit úroveň zaostření a rádius. Položka detail se používá k nastavení důrazu hran. Jeho vliv ale klesá a čím vyšší hodnotu nastavíte, tím nižší je efekt.

A nakonec je tu posuvník Mask, který určuje oblast, ve které je aplikováno zaostření. Podržte klávesu Alt, abyste viděli, kam bude nastavení aplikováno – černé oblasti nebudou zasaženy.

Program Camera Raw lze také použít na obrázky JPEG. Prostě na obrázek klikněte pravým tlačítkem myši a v záložce Otevřít v programu vyberte Camera Raw.

Když to tedy shrneme, nejlepší cestou jak se vyhnout přeostřenému obrázku je vypnout veškeré automatické zaostřování ve fotoaparátu.

Přeostření

Přeostřený obrázek poznáte snadno. Projevuje se nepřirozenou „září“ kolem objektů, což je důsledkem vysokého nastavení radiusu. Na první pohled to nemusí být vidět, ale při zvětšení fotky na 100% jsou na něm viditelné temné linky.

Nejlepší nastavení

Pokud upravujete obrázky a chcete je dobře zaostřit, je klíčem k dobrému výsledku jemnost. Začněte s hodnotami míry zaostření mezi 50 a 80%, rádiusem 1 a prahem mezi 2 a 5.