Jak fotit makro – fotografie květin

Když jdete kolem květin na louce, nebo na zahradě, obyčejně se na ně díváte shora, že? Proto když budete fotografovat ze stoje, z nadhledu, tak jak to běžně vnímáte, budou Vám připadat Vaše snímky tak nějak … obyčejně.

Jak fotit makro květiny

 

Pro zajímavé snímky květin je musíte pořídit z nevšedního úhlu. Pokud chcete pár skvělých fotografií květin tak se hlíně za nechty nebo na kolenou určitě nevyhnete.
Nikdy tedy květiny nefotografujte ze shora, vždy se snažte dřepět nebo ležet a pokuste se jít opravdu nízko až pod květiny, tím docílíte nevšedního úhlu z kterého je vidíte málokdy.
Pro pěkné fotografie květin nepotřebujete makroobjektiv, teleobjektiv Vám poslouží stejně dobře a to z těchto důvodů: 1- často můžete zoomovat tak že květina vyplní celý snímek, 2- můžete snadno dosáhnout rozostřeného pozadí a květina se tím stane středem pozornosti.

Jak fotografovat květiny v exteriéru ?

  • V oblačných a zamračených dnech, slunce je v mracích, stíny jsou měkké, barva květin není vybledlá
  • Hned po dešti, obloha je ještě zamračená, a květinu zdobí ještě kapky deště. Může to znít lacině, ale nemusíte čekat na déšť, vemte si sebou lahvičku z rozprašovačem a květinu si navlhčete sami.
  • Pokud fotografujete za slunného dne, volte dobu focení brzo ráno nebo pozdě odpoledne, volte takové postavení, kdy květiny budou v efektním, ale kontrolovaném protisvětle.

Rada před zmáčknutím spouště:

Je dobré hledáčkem fotoaparátu prozkoumat celou oblast záběru i jeho bezprostřední okolí. Někdy je potřeba v záběru trochu uklidit, aby fotografii nekazily rušivé prvky (suché listy, atd..).

Focení květin v interiéru:

Jaké pozadí ?

Jednou z nejdramatičtějších kompozic pro snímky květin je umístit jedinou květinu proti černému pozadí. Jako pozadí můžete použít cokoli, např. černou bundu, pozadí umístěte alespoň půl metru za květinu (aby se světlo trochu utlumilo a černá byla opravdu černá ) a fotografujte.
Další oblíbené pozadí je bílé. Použít můžete např. věští čtvrtku nebo karton, pozadí umístěte opět alespoň půl metru za květinu.
Takto můžete experimentovat s jakoukoli barvou pozadí. Je vždy snažší vyfotit květinu na finálním pozadí než ho přidělávat např. ve Photoshopu.

Jaké osvětlení ?

Když květiny fotografujete v interiéru, poohlédněte se po okně, skrz které prochází nepřímé sluneční světlo. Potom v jeho blízkosti umístěte kětiny, aby byli nasvícené ze strany (když přirozené světlo osvítí květinu zepředu, přijdou o svoji hloubku, proto potřebujete boční světlo). Nachystejte si stativ do jejich úrovně a můžete začít fotografovat v jemném světle a bez investic na ateliérové osvětlení.