Jak správně používat digitální zrcadlovku?

V následujícím článku se trochu pokusím Vám přiblížit jak ji správně používat.

Začátkem je seznámení s volbami expozičního režimu. Jaké tedy máme?

 • Priorita clony – nastavujete ručně clonu a fotoaparát dopočítává vhodný expiziční čas. Touto volbou kontrolujete hloubku ostrosti snímku. Vyšší clonové číslo znamená větší hloubku ostrosti. Při práci s touto prioritou je však nutno sledovat výsledný čas, aby nepřekročil únosnou míru pro fotografování z ruky.
 • Priorita času – stejně jako priorita clony jen v tomto případě nastavujete čas kterým chcete fotit. Touto metodou se dá velice dobře zmrazit pohyb, při delších časech zas můžete dosáhnout pohybového rozostření.
 • Programová automatika – fotoaparát nastavuje clonu a čas automaticky, lze použít při potřebě rychlého zmáčknutí spouště bez možnosti delší doby pro správné nastavení fotoaparátu.
 • Manuální režim – chcete-li plně ovládat expoziční hodnoty je to ta správná volba. Musíte v hledáčku svého fotoaparátu sledovat světelnou váhu ( automatický expozimetr ) a dle ní nastavit hodnoty clony, času a v tomto případě i optimální citlivost. Je to náročnější doba pro správné nastavení, proto v případě hrozícího promeškání správného okamžiku, volte raději některý poloautomatický režim.

Jak nastavit digitální zrcadlovku

Správné nastavení expozice:

Na správné nastavení expozice mají vliv: clona, čas, citlivost a vyvážení bílé. Naučte se správně číst histogram snímku. Pokud křivka histogramu je zcela v levo, je nímek podexponovaný, proto v manuálním režimu snižte hodnotu clony nebo prodlužte čas expozice. Při přeexponovaném snímku to udělejte obráceně.

Fotografujte do formátu RAW ne JPEG, pak máte částečnou možnost o korekturu v grafickém editoru.

Měření expozice:

 • Maticové měření – ve většině situací dostačující měření, fotoaparát bere v úvahu celou plochu scény.
 • Středové měření – fotoaparát měří střed scény, toto nastavení se používá při focení např. portrétů.
 • Bodové měření – fotoaparát měří jen malinkatý bod na ostřícím bodu. Toto nastavení se používá v obtížných světelných podmínkách.

Co tedy udělat před samotným focením?

Vyvážit bílou:

Když najdete vhodný motiv pro fotografování, doporučuji nastavit dle aktuálních světelných podmínek. Správné nastavení má vliv na podobu snímku a na expoziční histogram. Lza však opět trochu ovlivnit v grafickém editiru při focení do formátu RAW.

Nastavit citlivost:

Základním pravidlem je udržet citlivost co nejmenší, kvůli výsledné kvalitě snímku. Vyšší citlivostí stoupá digitální šum. U běžných zrcadlovek je dobré udržovat citlivost v rozsahu ISO 100-400.

Nastavit fotografický režim:

Záleží co tedy budete fotit, zda chcete malou hloubku ostrosti a vypíchnout z pozadí jen něco (priorita clony), nebo potřebujete zrazit pohyb ( priorita času ) V případě dostatku času, pohrajte si z manuálním nastavením.

Nastavit expozici:
Maticové, středové nebo bodové měření.

Další rady:

 • K ostření používejte poze jeden ostřící bod, nejlépe středový, nenechávejte výběr ostřícího dodu na fotoaparátu. Středovým bodem zaostříte na bod který chcete mít ostrý a pak mírným natočením fotoaparátu vytvoříte kompozice.
 • Vyzkoušejte sekvenční snímání, je dobré v tom, že při zmáčknuté spoušti udělá několik rychlých záběrů a lze z nich použít ten nejlepší, nemusí to být vždy ten první.
 • Pro dlouhé časy expozic používejte třínohého kamaráda (stativ), kabelovou spoušť, pokud ji nevlastníte tak časovou spoušť Vašeho fotoaparátu, vyhnete se rozostření snímku. Při dlouhé expozici na stativu, zakrývejte hledáček fotoaparátu, muže tudy vniknout parazitní světlo.
 • Zapněte si na displeji fotoaparátu upozornění na přepaly, upozorní vás na ztrátu kresby u snímku.

Analyzujte své snímky:

Všímejte si rušivých vlivů, zajména v pozadí, na vystupující větve např. z hlavy fotogarfované osoby. Kontrolujte ostrost snímku, tady buďte nekompromisní, neostrý hlavní motiv Vám nepřinese radost z pořízeného snímku.