Doplňky a příslušenství digitálních fotoaparátů

digitálním fotoaparátům a zrcadlovkám především, existuje mnoho doplňků. Asi nejzákladnějším pro všechny typy digitálních fotoaparátů jsou obaly a brašny. U kompaktů připomínají obaly občas svou velikostí pouzdra na mobilní telefony, u zrcadlovek už to jsou spíše hodně dobře vyztužené batohy nebo kabely. Fotoaparáty jsou relativně křehké přístroje a tak je důležité, aby byl jejich obal kvalitní a ochránil fotoaparát před poškozením při případném pádu apod. Je v podstatě jenom na Vás, který obal zvolíte. Někteří mají radši obal dokonale kopírující foťák, jiný dají přednost brašně s místem na další příslušenství.

Dalším společným příslušenstvím ke všem digitálním fotoaparátům jsou paměťové karty, na něž se pořízené fotografie ukládají, protože interní paměť fotoaparátu obvykle zdaleka nedosahuje potřebný prostor. Existuje široká škála paměťových karet s nejrůznější velikostí. Na trhu jsou nabízeny karty s velikostí několik set MB až po několik desítek GB. Pro kompakty jsou nejběžnější karty o velikosti 2 nebo 4 GB, pro zrcadlovky vyhledávají fotografové spíše 8 GB, 32 GB nebo dokonce 64 GB a mnohem více!

Asi posledním společným příslušenstvím jsou náhradní baterie a akumulátory, či popruhy.

Nejtypičtějším doplňkem pro digitální zrcadlovku je výměnný objektiv. Je to vlastně jakási soustava čoček. Jedná se o asi nejdůležitější příslušenství. Při výběru objektivu se fotografové řídí především základními parametry jako je rychlost ostření, stabilizace, světelnost nebo kvalita optiky a mnoho dalších. Každá značka vyrábí objektivy právě pro své digitální zrcadlové fotoaparáty. Objektivy jsou velmi křehké a ne právě levné, proto vyžaduje zacházení s nimi maximální opatrnost.

Jako doplňky můžeme mimo již zmíněné označit také různé filtryuvolňovače filtrů a redukce. Hlavním úkolem filtrů je hlavně odfiltrování UV paprsků a zmírnění nebo naopak zvýraznění určitého barevného spektra, aby se dosáhlo lepšího efektu. Filtry se umístňují na přední čočku objektivu.

Jedním z nepostradatelných doplňků zrcadlovek je bezpochyby blesk. Externí blesky se využívají pro osvětlení snímaného objektu či místa. Jejich záblesk trvá pouze tisícinu sekundy a mohou se opakovat po sobě ve velmi krátkých intervalech.

Jedním z příslušenství, které lze k digitálním fotoaparátům zakoupit jsou také stativy. Ty se hodí hlavně pro focení v ateliérech a na místech, kde se fotograf jen minimálně pohybuje. Udržují fotoaparát v dané výšce a zabraňují tak případnému rozostření snímku vlivem třesu rukou apod. Existuje mnoho různých stativů podle využití. Dělí se podle velikosti, konstrukce, hmotnosti apod.