Deset věcí, které by měl módní fotograf ovládat

Takže už jste vyfotili pár hezkých modelek, a říkáte si módní fotograf. Jo, tak jsme začínali všichni. Ale abyste byli skutečným fotografem, musíte se kromě mačkání spouště naučit ovládat pár dalších věcí. Zde je deset nejdůležitějších.

1) Historie – musíte znát historii své profese a respektovat ji. Pamatujte, stojíte na ramenech gigantů, a měli byste jim děkovat za to, že jste tam, kde jste. Když se nepodíváte do minulosti, ze které se můžete učit, nikam se neposunete. Měli byste vědět, že Edward Steichen byl v roce 1911 vyzván Lucienem Vogelem, redaktorem Jardin des Modes a La Gazetta du Bon Ton, aby ukázal na fotografii módu. Měli byste znát jména jak oCecil Beaton, Irving Penn, Richard Avedon nebo Helmut Newton.

2) Kritika – Musíte být schopní zvládnout kritiku a proměnit jí v kroky, kterými se posunete dál. I když kritika je děsivá a bolí, je nezbytná.

3) Organizace – jako módní fotograf zodpovídáte za svou práci a svůj tým, a pokud si nemůžete dovolit najmout někoho, kdo to bude dělat za vás, musíte se soustředit na každý detail. Musíte dobře komunikovat s editory a klienty, držet slovo a dodržovat termíny. Nikdo to za vás neudělá, a nemůžete si dovolit udělat krok vedle. Mějte věci stále pod kontrolou a lidi se k vám budou rádi vracet.

4) Móda – v dnešní době se zdá, že móda trochu ustupuje do pozadí. Blbost. Jste MÓDNÍ fotograf. Musíte znát módu. Nemůžete vědět jen jak fotit, jak scénu nasvítit atd. Pamatujte, úkolem módních fotek je prodávat módu, a pokud se v ní nebudete orientovat, je to k ničemu.

5) Vlastní styl módy – ne všichni se mnou souhlasí, ale pokud se ukážete na první schůzce s editorem v teplákové soupravě, neulehčujete si to. Ať se vám to líbí nebo ne, musíte mít vlastní styl.

6) Vlastní povaha – jak bylo zmíněno ve třetím bodě, správný přístup je důležitý. Musíte si také umět zachovat chladnou hlavu a konflikty řešit s klidem. Nikdy se nenechte vytočit, a pokud už chcete do něčeho praštit, udělejte to v klidu, když vás nikdo nevidí. Nikdy neukazujte vztek.

7) Sebedůvěra – nevěříte si? To je špatné. Pokud budete vystupovat sebevědomě, brzy se sebevědomými stanete. Sebedůvěra je všechno. Musíte se naučit zvládat to personálně i profesionálně.

8) Znát sebe a svůj styl – mějte plán, podle kterého pracujete. Musíte si najít svůj styl, což chvíli trvá, a pak si ho udržet. Je důležité zůstat konzistentní. Podívejte na Juergena Tellera, Camillu Akrans nebo Mert & Marcus. Jejich práci poznáte na první pohled.

9) Hodně práce – ano, budou dny, kdy budete mít práce nad hlavu. Zvykněte si na to.

10) Skromnost – jak bylo zmíněno v bodě 7, sebedůvěra je zdravá, ale nepřehánějte to. Buďte hrdí na své úspěchy, ale držte to pod kontrolou.

Shrnutí – takhle by se dalo pokračovat stále dál a dál. Samozřejmě, hodně záleží i na vaší technice (technice focení, ne technice jako vybavení) jako takové, ale jde o velmi důležitá témata. Konkurence je velká, a lenost se nevyplácí.