Řešení focení opticky malé místnosti

V případě, že se chystáme pořídit snímek nějakého místa uvnitř, interiéru, k čemuž můžeme mít celou řadu důvodů, jako například, když chceme známým nebo rodině ukázat, jak vypadá náš nově zařízený byt nebo když pronajímáme své bytové prostory a potřebujeme dát na internet dobře vypadající fotografie, v takovém případě (a jiných) se nám snadno stane, že vlivem barev, nábytku či jiné výbavy, počasím atd. působí ony prostory jaksi stísněným dojmem. Prostě se nemůžeme zbavit pocitu, že onen prostor je malý a že to na našem snímku bude nepříjemně patrné.

Fotografování interiéru

Zde si řekneme několik rad, které nám mohou být užitečné, setkáme-li se s obdobným problémem, jaký byl nastíněn výše. Prvním řešením takové situace je nalezení nejširšího úhlu místnosti, z nějž bude vyfocený prostor vyhlížet co možná nejširší. Při takovém řešení se hodí využívat světlejších částí místnosti, které spíše přidávají na dojmu prostornosti. Podobného efektu můžeme docílit i tak, že nastavíme samospoušť a fotoaparát opřeme přímo o stěnu, čímž si získáme celý prostor, který bychom zabírali my (stojící za fotoaparátem), držíce aparát v ruce.

Dnes je možné digitální zařízení připojit k počítači, a tedy sledovat obraz přímo displeje např. notebooku (tabletu, iPhone, iPadu, smartphonu …), čímž se vyhýbáme poměrně neprofesionálnímu přístupu založeném na pokusu-omylu. Při tomto řešení je potřeba dávat pozor, abychom kvůli snaze o co největší širokost nezapomněli na drobné detaily, které bychom mohli snadno přehlédnout, které však mohou být stěžejní pro náš obrázek.

Další možnost spočívá ve stěhování a přestavování vybavení pokoje/místnosti/zvoleného prostoru. Pakliže jsme si zvolili k focení prostor, kde je něco takového možné, tedy nejedná-li se o koupelnu či jinou na nábytek zpravidla chudou místnost, můžeme stěhováním vybavení nejen docílit kýženého optického zvětšení prostoru, ale také můžeme zakrýt nedostatky, které by mohly celkový dojem kazit, nebo takto můžeme místnost ještě více zkrášlit.

Další metoda již byla nastíněna při popisu prvního řešení, tedy rozšiřování. Netřeba být renomovaným fyzikem, aby člověku došlo, že světlé prostory působí velké, na rozdíl od prostorů ponořených do tmavších odstínů. Úloha barvy bývá zohledňována nejen při plánování interiéru malých bytů, ale též při volbě dlažby do koupelen. Pokud však fotografujeme již „hotové“ prostory, musíme využít světlo přirozené, tedy venkovní, které do místnosti proudí oknem i dveřmi – čehož se dá dobře využít – nebo v případě místností bez oken a s dveřmi do potemnělé chodby můžeme být nuceni k využití světel umělých nebo případně i blesku.

Přejeme hodně štěstí při fotografování interiérů.