Jak dobře vyfotit interiér

Snad každý z nás má zkušenosti s focením, ať už jde o dokumentování našich zážitků nebo pokusy o umělečtější zachycení reality. Ale přiznejme si, že hlavním objektem scény je většinou nějaká venkovní scenérie nebo jsme to my s našimi přáteli, partnery, rodinou. Kdo se ale fotografování věnuje cíleně, určitě se někdy pokusil zachytit interiér bez toho, aby se v něm vyskytoval některý jeho známý. Jak se přesvědčíme, pořídit takový snímek není vůbec jednoduché.

Focení interiéru

Není ale od věci znát pár zásad při focení interiérů, které se vám mohou hodit například tehdy, když se rozhodnete prodávat nebo pronajímat bytové prostory; zde pro vás bude prioritou zaujmout a dát v obrázku vyniknout konkrétnímu nábytku nebo uspořádání celého prostoru. Pro pojištění vašich nemovitostí zase bude důležité klást důraz na detail. A koneckonců i vás by možná potěšilo, kdybyste si znovu mohli prohlédnout svůj dětský pokoj, který na staré fotografii zachytil váš rodič.

Jestli vás tento článek alespoň trochu navnadil na rozšíření si obzoru v oblasti fotografování interiérů, pojďme se společně podívat na některé zásady, které nejsou neznámé ani profesionálům.

V první zásadě se ptáme: Co je objektem mé fotografie? Jestliže se rozhodneme vyfotit pouze interiér bez živé bytosti, znamená to, že si musíte zvolit ten nejlepší záběr místnosti; snažte se zvolit nejlepší pohled na místnost. Volíme tedy nejen zajímavé předměty, ale i úhel, kterým fotíme. Lepší je použít tak široký záběr, jaký vám váš fotoaparát/objektiv dovolí. Velmi důležité je přemýšlet i o osvětlení. Například když se ve vašem záběru vyskytuje okno, kterým dovnitř proudí příliš moc světla, může odlákat pozornost od objektů vašeho obrázku. Jestliže se v záběru vyskytuje hodně oken, je lepší fotit, když se stmívá a světla není tolik.

Další otázkou je: Jak mohu zdůraznit objekt mého focení? Visí vám na zdi krásný obraz od Van Gogha? Snažte se, aby vynikl oproti ostatním věcem svou velikostí a umístěte ho do čela celé scény, kterou se chystáte zachytit. Ujistěte se také o dobrém osvětlení objektu.

Poslední a nejdůležitější otázkou, kterou byste si měli položit, je: Jak mohu scénu zjednodušit nebo odstranit rušící faktory které odvádí pozornost od hlavních objektů? Je-li ve vašem záběru příliš mnoho věcí, může to být bezpochyby důvodem nevyvedení snímku. Radši se zbavte malých polštářů na gauči, ukliďte psací potřeby ze stolu a vraťte knihy do knihovny. V interiérovém focení opravdu platí, že méně je více. Dále dejte přednost rovným horizontálním a vertikálním linkám před zakřivenými, které dokáží velmi rychle rozrušit naše vnímání prostoru. A vyhněte se také rušivému světélkujícímu osvětlení.

Tak mnoho zdaru při focení.