Sedm pravidel úspěšného portrétního fotografa

Fotit portréty je specifická disciplína. Jde o rozmanitou kategorii zahrnující řadu znalostí a dovedností. Při focení portrétů si užijete mnoho zajímavých situací. Tady je malý návod, jak být v tomto oboru co nejlepší.

Doporučujeme také článek 9 nejčastějších omylů při fotografování portrétů.

Fotografování portrétů

Buďte zdvořilí a dostaňte subjekt na svou stranu

Některé legendy jako David Bailey nebo Helmut Newton si mohou dovolit být i nepříjemní, ten zbytek ale ne. I když je váš zákazník ve špatné náladě, musíte zůstat v klidu a smát se. Špičkový fotograf Cathal McNaugton takto vytvořil úžasnou fotografii umírajícího hráče snookeru Alexe Higginse, přestože ten byl v posledním stádiu rakoviny. Pokud to čas umožňuje, dejte si s foceným člověkem čaj nebo kávu a popovídejte si. Prolomíte tak ledy.

Vybudujte si důvěru

Úspěšný „portrétista“ má vždy důvěru svých zákazníků. Zůstaňte klidní a vše mějte dobře zorganizované. Pokud fotíte rodiny s dětmi nebo jen děti samotné, VŽDY se zeptejte zákazníků zda si můžete některou z výsledných fotografií vystavit ve svém studiu. Pamatujte, pozitivní reference vám vždy pomohou, zejména když teprve začínáte.

Dodržujte termín a ceny

Klíčové je správně odhadnout požadavky na čas realizace, nebo odevzdání práce – nikdy nepřistupujte na šílené termíny, pokud je nedokážete splnit, jen abyste získali práci. Prošvihnutí termínu vám může zničit reputaci. Fotografie odevzdávejte tak brzy, jak to jen jde.

Buďte vypravěči

Pokud pracujete s mladšími lidmi, je vždy dobré si s nimi povídat o tom, jak bude fotografie vznikat. Fotografka Andrea Denniss, která se soustředí na fotky rodin, se vždy inspiruje v dětské literatuře nebo filmech, aby focení děti bavilo. Navíc děti nechává, aby si hrály. Protože pak jsou fotografie spontánnější.

Zvažte své oblékání

Zatímco někteří fotografové na oblečení příliš nehledí, někdy je dobré se nad svým oděvem zamyslet. Nehodící se oblečení by mohlo způsobit problémy. Méně důvěřiví a starší lidé by mohli být některým oblečením pohoršeni. Pokud nemáte rozpočet na stylistu, dejte si aspoň pozor na to, ať jste upravení.

Nebraňte se změně

Pokud lokace není dost dobrá, nebo se pokazí počasí, mějte vždy plán B. Navíc, když například dítě nevypadá, že by se mu chtělo spolupracovat, tak ho prostě nenuťte. Výsledek by byl mizerný. To samé platí pro fotografie z cest. Fotografie lidí, kteří vědí o tom, že je budete fotit, budou vždy lepší, než fotky dělané tajně. Gesta a úsměvy mohou překonat jazykovou bariéru. Nicméně, přirozené fotografie vždy působí nejlépe.

Buďte obchodník

Dělat portréty je byznys jako každý jiný. Jakmile nabízíte své služby, musíte je umět prodat. Takže si prozkoumejte potenciální trhy, a využijte všech možností – letáky, inzeráty, sociální sítě, emailový marketing… Spokojené zákazníky nabádejte k tomu, aby vás doporučovali dál. Budujte si síť pravidelných spokojených klientů. Nikdy ale nejděte pod svou cenu. Zvažte, jak agresivní marketingovou strategii zvolíte, a jaké nastavíte ceny. Více na téma ceny, si můžete přečíst v článku Jak si určit cenu.