Portrétní fotografie

Fotografování portrétů má už v podstatě daná pravidla na použití objektivu a clony a tím nám dává možnost více se věnovat na složitějším věcem, jako např. dobré světlo nebo zachycení osobnosti fotografovaného člověka.

Jak fotografovat portrét

Jaký objektiv použít?

Pro portrétní fotografii se nejlépe hodí rozsah ohniska 85-100mm (na Full Frame), která nám obličej nezdeformují jako širokoúhlé objektivy, ani nezploští jako teleobjektivy, v neposlední řadě nám umožní odstup od fotografované osoby 3-4m a tím nám dávají oběma dostatečně volný prostor. Jakou tedy clonu použít? Existuje zvláštní clonové číslo, které funguje pro většinu portrétních fotografií nejlépe, samozřejmě pokud je umělecký záměr autora jiný, lze použít i jinou. Touto magickou clonou je v rozmezí f/8 až f/11, která nám zajistí skvělou ostrost a hloubku portrétu. Teď stačí jen na Vašem fotoaparátu přepnou do režimu priority clony, nastavit požadovanou clonu a věnovat se fotografované osobě.

Další článek na téma portréty najdete zde: 9 nejčastějších omylů při fotografování portrétů.

Mnoho fotografů fotografuje své portréty na co nejprostším pozadí, které nám pomáhá zachytit osobnost, duši i dramatičnost fotografovaného člověka. Jednoduché pozadí lze jednoduše vyrobit třeba z papíru, kde náklady jsou zanedbatelné a lze jednoduše přilepit např. na stěnu.

Jakou barvu pozadí použít?

Nejčastější barva pozadí se používá černá (dramatický portrét) nebo bílá, která nám v konečné podobě může hodit i trochu šedý odstín, v případě že by jsme chtěli čistě bílé pozadí musíme ho nasvítit za objektem, ale to se již nevyhneme přídavným světlům.


Pokud budeme fotografovat v exteriéru tak vybíráme co nejjednodušší pozadí, tím dosáhneme působivějších portrétů. Lze tady i porušit pravidlo o cloně f/11 a nastavit clonu f/2.8 nebo f/4 čímž se nám podaří pozadí dostatečně rozostřit.

Kam ostříme?

U portrétů ostříme na oči aby oči byli stoprocentně ostré, což je u portrétu absolutní nutnost. Portréty vypadají nejlépe pokud fotografujeme v úrovni očí modelu, v případě např. dětí musíme tedy podřepnout, nebo si dokonce lehnout, aby jsme dodrželi toto pravidlo. Při fotografování z nadhledu nebudete se svými fotografiemi nikdy spokojeni. Při fotografování portrétu umisťujeme oči zpravidla na horní třetinu snímku tím dosáhneme zajímavějšího snímku.

Model neumisťujte nikdy na přímé slunce, které bude vrhat na obličej nepříjemné stíny a model bude mrkat a mžourat. Najděte si stinné místo např. košatý strom, slunečník, veranda atd.
V případě focení doma použijte k nasvícení modelu přirozené světlo které poskytuje okno bytu, použitým oknem musí opět pronikat pouze rozptýlené světlo, nelze použít okna s přímým slunečním svitem. Můžete pro rozptýlení světla použít i před okno závěs z průsvitné látky. Světlo na model by mělo dopadat ze strany a ne ze předu. Jemné stíny na odvrácené straně dodají fotografii hloubku a zajímavost. Velice užitečný pomocníkem pro fotografování portrétů jsou odrazné desky, které vám prosvětlí stíny na tváři. Ve většině případů doporučujeme používat bílou odraznou plochu.

Pokud chcete pěkný portrét za soumraku nebo západu slunce použijte následující trik. Vypněte blesk a namiřte na oblohu, namáčkněte spoušť a změřte expozici pro oblohu, se stále namáčklou spouští překomponujte na postavu ( můžete použít i tlačítka pro zamknutí expozice ) a zapněte blesk. Potrét bude díky blesku prosvětlen a obloha za ním bude vypadat výborně.